Nem og hurtig levering

Kun 1-2 dages levering med Danske fragtmænd, GLS eller DHL

Service og garanti

Hos TK Maskiner yder vi landsdækkende garanti

Se din maskine før køb

Vi fremviser gerne alle vores maskiner efter aftale

Køb sikkert hos os

Med flere tusinde tilfredse kunder, er du sikker på en tillidsfuld handel

1-2 hverdages nem og hurtig levering
Service og garanti på reparationer
Se din maskine efter aftale
Køb sikkert hos TK Maskiner

Bomet Leo vendeplov 25-30-35

Varenummer: bomet-U063-2 Kategori

Fra kr. 46.100,00Fra pris inkl. moms kr. 57.625,00

Leveringstid ca 10 hverdage

Teknisk data

Vendbare plove Leo er perfekte til små og mellemstore gårde i alle jordforhold med traktorer fra 40 HK til 85 HK. Plovene er beregnet til at udføre mellemdybe pløjning på flade marker, skråninger og bakker på alle typer jord.

Afstanden mellem plovkroppe på rammen svarer til 80 cm og en højde under rammen svarer til 72 cm muliggør ubegrænset drift på marker med rester efter høst.

Hovedrammens profil er 100 x 100 mm. Plovens kropsbredde justeres trinvis til tre positioner (25 cm – 30 cm – 35 cm).

Justeringen udføres let ved korrekt udskiftning af justeringsskruen på hvert karrosserisæde på plovrammen. Indstillingen af selve rammen (justering) for bestemte arbejdsbredder udføres ved brug af en drejeskrue.

Justeringen af den første plovkrop udføres mekanisk med skruen, der gør det muligt at flytte skyderen sammen med rammen på plovens stationære bog.

Små furebredder anbefales under pløjning før såning, især på tunge jorde, som kræver god smuldring. Store folder af furerne anbefales til pløjning før vinteren, især på lette og mellemstore jorde.

Maskinen er standardudstyret med beskyttelse mod sten i form af en forskydningsbolt. Det garanterer plovens længere levetid. Hver plovkrop kan udstyres med en skim coulter eller cutter med en diameter på 41 cm.

Maksimal tilladt effekt for traktoren for reversibel plog U063: plov 2 – 60 hk, plov 3 – 82 hk, plov 4 – 94 hk.

At arbejde med en traktor med højere effekt resulterer i tab af garanti.

Yderligere information

Vægt 100 kg
Plov Legmer

2+1, 3+1/4, 3+1, 2, 3

Produktvideo
Produkter fra samme kategori
Nem og hurtig levering

Når du køber landbrugsredskaber, landbrugsmaskiner og traktorer gennem vores webshop, bliver udgifter til fragt altid lagt oveni prisen. Ved palle gods benytter vi fragtmænd. Ved levering af større maskiner er vi gerne behjælpelige med at bestille vognmand.

Indkøbskurv
Kontakt os for bestilling

Udfyld vores formular for bestilling af denne maskine. Vi vil kontakte dig hurtigst muligt vedrørende bekræftelse på din bestilling.

Brug for hjælp?

Ring til os på 6018 6793 eller skriv til thomas@tk-maskiner.dk